روت یا دسترسی ریشه چیست؟

حتما تا حالا اصطلاح روت کردن رو در مورد دستگاه اندرویدی خودتون شنیدید. آیا میدونید روت کردن چه معنایی داره؟ یا پروسه روت کردن یک دستگاه اندرویدی چگونه است؟ و از همه مهمتر مزایای روت کردن یک دستگاه اندرویدی چیست؟

این سوالاتی هست که مطمئنا ذهن خیلی از شما اندروید دوستان رو به خودش جلب کرده. در وبسایت های فارسی مقاله های دست و پا شکسته ای است که اصطلاح روت کردن رو برای شما معنی کرده، اما در هیچکدام از این نوشته ها در مورد پروسه روت کردن و مزایای کلی روت کردن یک دستگاه اندرویدی چیزی گفته نشده.

مطلبی که در زیر میخوانید برای اولین بار به تمامی این پرسش ها پاسخ خواهد داد. منبع این مطلب سایت Andro LAB است، لذا در صورت کپی کردن لطفا نام منبع را نیز ذکر کنید و به حقوق نویسنده احترام بگذارید.

دسترسی ریشه یا روت چیست؟

با توجه به اینکه اندروید بر پایه سیستم عامل و هسته لینوکس توسعه یافته است، این سیستم عامل خصوصیات دسترسی لینوکس را نیز به ارث برده است. روت کردن به پروسه ­ای گفته میشود که به کاربران گوشی­ های موبایل، تبلت­ ها و دیگر دستگاه ­هایی اندرویدی اجازه میدهد کنترل­ های دسترسی ویژه ای به زیر سیستم اندروید داشته باشند، که به آن دسترسی روت یا ریشه گفته میشود. دسترسی روت بالاترین سطح دستری در یک سیستم لینوکسی است.

روت کردن عموماً با این هدف صورت میپذیرد تا محدودیت­هایی مختلفی از قبیل عدم امکان پاک کردن نرم افزارهای کارخانه، عدم امکان ویرایش فایل Build.Prop و … را برداشت و در نتیجه کاربر را قادر میسازد تا تنظیمات مورد نظر خود را با تنظیمات کارخانه ­ای و غیر قابل تغییر جایگزین کند، و یا برنامه­ هایی که نیاز یه سطح دسترسی مدیر دارند را نصب و اجرا کند و در کل کارهایی را انجام دهد که  یک کاربر عادی اندروید از انجام دادن آن عاجز است. روت شدن دستگاه در برخی از دستگاه های اندرویدی مانند گوشی های سری اکسپریا اجازه میدهد تا کاربر بتواند بدون تعویض کرنل بر روی گوشی خود CWM نصب کند.

مزایای روت بودن یک گوشی اندرویدی چیست؟

همانگونه که ذکر شد دسترسی روت بالاترین سطح دسترسی در یک سیستم عامل بر پایه لینوکس است. در زیر به نمونه هایی از این مزایا اشاره میکنیم:

 1. نصب CWM بدون عوض کردن کرنل.
 2. نصب رام های سفارشی که بر پایه کرنل استوک طراحی شده اند.
 3. حذف نرم افزارهای کارخانه که امکان حذف آن را ندارید (به اصطلاح Bloatware ها)
 4. تغییر تنظیمات Build.prop برای قفل کردن لانچر در حافظه (اندروید ۲٫۳ و ما قبل)
 5. تغییر تنظیمات Build.prop برای بهینه سازی بافرهای شبکه و پایدار تر شدن اتصالات WiFi
 6. نصب برنامه هایی که نیازمند دسترسیروت هستند، مانند Titanium Backup
 7. نصب فایل های بروزرسانی و Tweak ها توسط CWM
 8. تغییر پوسته توسط CWM
 9. و … .

اینها نمونه های کوچکی از مزایای روت کردن یک دستگاه اندرویدی است.

 

پروسه روت کردن یک دستگاه اندرویدی به چه صورت است؟

بطور تخصصی به عمل قرار دادن فایل باینری SU در گوشی و Symlink کردن آن روت کردن گفته میشود. پروسه روت کردن نیز جدای از این تعریف نیست.

چنانچه بوت لودر گوشی شما بسته باشد، شما نیازمند اکسپلویتی برای دور زدن موانع امنیتی اندروید هستید تا به طریقی بتوانید فایل باینری SU را بر روی گوشی خود نصب و Symlink کنید. این اکسپلویت ها وابسته بر ورژن اندروید و یا کارخانه سازنده گوشی است که با جستجو میتوان آنها را پیدا کرد. چنانچه در پیدا کردن این اکسپلویت ها ناتوان بودید، تیم اندرو لب شما را یاری خواهد کرد.

اما اگر بوت لودر شما باز باشد و بر روی گوشی خود ریکاوری دارید، تنها کافیست بسته محتوی کدهای Symlink، فایل باینری SU و یک نرم افزار کنترلی را از طریق CWM نصب کنید. راحتی این موضوع در این است که دیگر نیازی نیست منتظر آمدن اکسپلویت برای نسخه های جدید اندروید شوید و در هر زمان بدون توجه به ورژه سیستم عامل میتوانید گوشی خود را روت کنید.

 

نرم افزار کنترلی چیست؟

از آنجایی که نصب فایل باینری SU باعث میشود هر برنامه ای بتواند سطح دسترسی روت داشته باشد، نرم افزاری را پس از روت کردن بر روی گوشی نصب میکنند که کنترل برنامه هایی که درخواست دسترسی روت را دارد کنترل کند و قبل از دسترسی از شما اجازه بگیرد. این کار باعث میشود برنامه ای بدون اجازه شما نتواند دسترسی ریشه داشته باشد و خطرات احتمالی روت بودن گوشی را خنثی میکند.

لاگ نرم افزارهایی که درخواست دسترسی روت کرده اند

نرم افزارهایی که درخواست دسترسی روت کرده اند

یک نرم افزار درحال درخواست دسترسی روت

یک نرم افزار درحال درخواست دسترسی ریشه

 

چرا اندروید بطور پیشفرض روت نیست؟

متاسفانه با وجود امتیازات فراوان و بسیار مهم روت بودن تلفن­ های هوشمند، اندروید اجازه دسترسی روت را به کاربران خود بطور پیشفرض نمیدهد و با گوشی هوشمند همانند یک سرور رفتار شده است، حال آنکه یک گوشی هوشمند نیازمند امنیتی در حد یک سرور نیست، چرا که تنها استفاده کننده نهایی آن تنها یک شخص و آن هم صاحب گوشی هوشمند است.

نرم افزارهای نظارتی مشکل احتمال سوء استفاده را حل میکنند اما به نظر میرسد گوگل حاضر به ریسک کردن نبوده و به همین دلیل بطور پیشفرض دسترسی ریشه را به کاربران خود نمیدهد.

یک نظر در روت یا دسترسی ریشه چیست؟

 1. پاسخ دادن سینا says:

  من ایسوس فنون پد ۷ دارم و ورژن اندرویدمن ۴٫۴٫۲هستش! قبلا روت کردم ولی بعد از اپ دیت ! نمیتونم ! لطفا راهنمایی کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کلیه حقوق این سایت برای Andro Lab محفوظ است.